Програмирај своју будућност

Уз подршку TechSoup Balkans-а, удружење наставника информатике организовала је догађај кодирање без граница под именом „Програмирај своју будућност“, а унутар Европске недеље програмирања која се одржава  од 7. до 22. октобра ове године .
Догађај је одржан у нашој школи од 10.10.2017. до 13.10.2017. године, на часовима информатике.

Пројекат „Meet and Code“ омогућио је основним школама прилику да уђе у свет програмирања на њима близак начин, те да се упознају са свим оним знањима која ће им, сасвим сигурно користити и у даљем животу. За децу је корисно да од најранијег доба почну да развијају способност рачунарског начин размишљања (computational thinking).

Од ове школске године у основним школама у Р. Србији уведен је предмет информатика као обавезан од петог односно шестог разреда. У основној школи ’’Змај Јова Јовановић’’ из Руме, за овај узраст смо користили програме  Scratch и Pyton којима можемо да кодирамо низ практичних решења.

Scratch им је омогућио да се упознају са основним принципима компјутерских наука: алгоритми, понављања и петље, условна логика, програмирање вођено догађајима, променљиве, процедуре и др.

Pyton нуди ученицима упознавање са наредбама, изразима, променљивима, функције, логика, кондиционали, програмирање вођено догађајима, локалне и глобалне променљиве и др.

Оваквим радионицама хоћемо да укажемо деци и њиховим родитељима да није само у питању учење програмирања већ програмирање да би се успешније учило.