Дан девојчица у ЦПН-у

У четвртак, 26. априла 2018. године,  у Научном клубу Центра за промоцију науке у Београду, група од 47 наших ученица седмог и осмог разреда  је  присуствовавала  радионици у име Међународног дана девојака у ИКТ технологијама.

На радионици ученице су имале могућност да упознају девојке које се баве информационо-комуникационим технологијама и да од њих чују њихова искуства у току каријере у СТЕМ областима. Након тога, обучени демонстратори су са ученицама радили радионицу на тему родних стереотипа који постоје у СТЕМ областима.

Радионица се организује у оквиру пројекта Hypatia, има за циљ освешћивање академских родних стереотипа који стоје на путу девојчицама и девојкама да се посвете науци и опредељују за каријере из СТЕМ области. Циљ нам је да срушимо предрасуде и традиционалне поделе занимања на мушка и женска, а ученике градимо као родно сензитивне, инклузивне и отворене младе људе.

expecteverything.eu/hypatia/

Упоредо са тим, радионицу смо организовали да обележимо Међународни дана девојчица у ИКТ-у, Girls in ICT Day, као једна од активности eTwinning пројекта Girls in ICT 2018.

Овај пројекат се организује сваке године за нове ученице, од 2015. године. Сваке године броји преко 50 парнера из преко 15 земаља широм Европе. Циљ пројекта је оснаживање девојчица да изаберу каријеру у ИКТ-у, промоције родне равноправности, промоција ИКТ-а у настави, упознавање са девојчицама широм Европе и учење о стању жена у ИКТ-у у тим земљама.

Све слике можете погледати на овој адреси.